Gids · Vakantieverhuur
Bezetting van vakantiewoningen aan de Costa Blanca 2026: 16 plaatsen vergeleken
In het kort
Actief verhuurde vakantiewoningen aan de Costa Blanca zijn 61 tot 70% van de tijd bezet (AirDNA, oktober 2025 tot september 2026). Voor een nieuw gestarte woning met twee slaapkamers rekenen wij in het eerste jaar met 53 tot 62%, oftewel ongeveer 175 tot 205 verhuurde nachten per jaar. Koploper is de stad Alicante met 70%, maar daar zijn nieuwe vergunningen momenteel opgeschort. Goede kansen met open vergunningen bieden Benidorm, Calpe, Torrevieja en Orihuela Costa.
Alle 16 vakantieplaatsen in één oogopslag
De tabel toont per plaats de gemeten marktbezetting, onze planwaarde voor het eerste verhuurjaar en het marktniveau dat ingewerkte woningen met goede beoordelingen halen. De nachten gaan uit van ongeveer 330 verhuurbare nachten per jaar, dus na eigen gebruik en onderhoud.
| Plaats | Markt | Planwaarde | Marktniveau | Nachten | Prijs markt | Prijs 2 slpk | Vergunning |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| DéniaCosta Blanca Noord | 62 % | 54 % | 62 % | 178 | 152 € | 135 € | beperkt |
| Jávea / XàbiaCosta Blanca Noord | 62 % | 54 % | 62 % | 178 | 248 € | varieert | beperkt |
| Moraira (Teulada)Costa Blanca Noord | 65 % | 57 % | 65 % | 188 | 238 € | varieert | open |
| Calpe / CalpCosta Blanca Noord | 66 % | 58 % | 66 % | 191 | 166 € | 150 € | open |
| AlteaCosta Blanca Noord | 63 % | 55 % | 63 % | 182 | 171 € | 155 € | opgeschort |
| BenidormCosta Blanca Noord | 66 % | 58 % | 66 % | 191 | 149 € | 135 € | open |
| VillajoyosaCosta Blanca Noord | 62 % | 54 % | 62 % | 178 | 131 € | 120 € | beperkt |
| El CampelloCosta Blanca Noord | 66 % | 58 % | 66 % | 191 | 162 € | 145 € | opgeschort |
| Alicante / Playa San JuanCosta Blanca Zuid | 70 % | 62 % | 70 % | 205 | 118 € | 105 € | opgeschort |
| Gran Alacant / Santa PolaCosta Blanca Zuid | 65 % | 57 % | 65 % | 188 | 123 € | 110 € | open |
| Guardamar del SeguraCosta Blanca Zuid | 62 % | 54 % | 62 % | 178 | 111 € | 100 € | beperkt |
| TorreviejaCosta Blanca Zuid | 65 % | 57 % | 65 % | 188 | 96 € | 85 € | open |
| Orihuela CostaCosta Blanca Zuid | 63 % | 55 % | 63 % | 182 | 124 € | 110 € | open |
| Pilar de la Horadada / Mil PalmerasCosta Blanca Zuid | 61 % | 53 % | 61 % | 175 | 129 € | 115 € | open |
| Rojales (Ciudad Quesada)Costa Blanca Zuid | 64 % | 56 % | 64 % | 185 | 150 € | varieert | onbevestigd |
| San Miguel de SalinasCosta Blanca Zuid | 61 % | 53 % | 61 % | 175 | 135 € | 120 € | onbevestigd |
Markt = AirDNA-bezetting van alle actieve advertenties in de gemeente, okt. 2025 tot sept. 2026. Planwaarde = markt − 8 procentpunten (eerste jaar zonder beoordelingen). Nachten = planwaarde × 330. Prijs markt = gemiddeld betaalde prijs per nacht over alle groottes (1,12 USD per euro); prijs 2 slpk = 10% lager. ‘Varieert’: in Jávea, Moraira en Rojales bepalen villa's de gemiddelde prijs.
Welke plaats past bij welk doel?
Het hele jaar verhuren: Benidorm
Benidorm heeft de gelijkmatigste vraag aan de kust. Volgens de officiële statistiek zijn toeristische appartementen daar ook in de winter voor 40 tot 50% bezet, duidelijk meer dan het gemiddelde van de Costa Blanca. De marktbezetting is 66%, er worden nieuwe vergunningen verleend en de stad controleert illegale verhuur streng.
Betaalbare instap en grootste markt: Torrevieja
Met ongeveer 4.500 actieve advertenties is Torrevieja de grootste markt voor vakantieverhuur in de provincie. Studio's in het centrum zijn er al vanaf ongeveer € 120.000. De bezetting is 65%, de prijs per nacht van ongeveer € 96 ligt aan de onderkant. Kleine appartementen en studio's in het centrum renderen hier bijzonder goed.
Appartementen met twee slaapkamers: Orihuela Costa en Pilar de la Horadada
Hier heeft meer dan de helft van de vakantiewoningen twee slaapkamers (61% en 55%). Ze zijn vooral bij gezinnen in trek en de vergunningssituatie is open. De bezetting is 63% en 61%, de prijzen per nacht liggen boven die van Torrevieja.
Hogere prijzen per nacht: Calpe, Altea, Dénia
In het noorden betalen gasten duidelijk meer per nacht (Calpe ongeveer € 166, Altea € 171, Dénia € 152). Calpe heeft geen moratorium, in Altea zijn nieuwe vergunningen opgeschort en in Dénia hangt het af van de wijk.
Villamarkten: Jávea en Moraira
Meer dan 60% van de advertenties heeft drie of meer slaapkamers en de gemiddelde prijzen liggen boven € 230 per nacht. Voor appartementen zijn deze waarden niet representatief. In Jávea beperkt een nieuw maximum het aantal vakantiewoningen.
Waarom de bezetting in 2026 steeg
In alle 16 gemeenten daalde het aantal actieve advertenties binnen een jaar met 20 tot 50%, terwijl de bezetting met 3 tot 18% steeg. De belangrijkste oorzaak was een strengere registratie: in 2025 verwijderden Airbnb, Booking.com en andere platforms advertenties zonder geldig registratienummer.
Voor legale verhuurders is dat goed nieuws: minder concurrentie, meer boekingen per woning. Voor de planning betekent het ook dat de huidige topwaarden vooral worden gehaald door ingewerkte woningen met veel beoordelingen. Daarom rekenen wij voor het eerste jaar met 8 procentpunten minder.
Ter vergelijking: de officiële statistiek (INE) toont voor alle geregistreerde toeristische appartementen aan de Costa Blanca in 2025 een bezetting van 44%. Daarin zitten ook slecht gepromote woningen. Het verschil laat zien hoeveel professioneel verhuren uitmaakt.
Seizoensverloop per maand
De vraag aan de Costa Blanca is sterk seizoensgebonden: augustus brengt ongeveer 2,7 keer zoveel op als januari. De officiële maandcijfers van het INE tonen het verloop voor de hele Costa Blanca en voor de vier plaatsen die het INE apart publiceert.
| jan | feb | mrt | apr | mei | jun | jul | aug | sep | okt | nov | dec | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| INE Costa Blanca | 26 % | 35 % | 34 % | 40 % | 42 % | 49 % | 61 % | 71 % | 52 % | 48 % | 41 % | 33 % |
| Seizoensfactor | 0,59 | 0,78 | 0,77 | 0,91 | 0,95 | 1,11 | 1,38 | 1,59 | 1,17 | 1,08 | 0,93 | 0,74 |
| Planwaarde 57% | 34 % | 44 % | 44 % | 52 % | 54 % | 63 % | 79 % | 91 % | 67 % | 62 % | 53 % | 42 % |
Voorbeeld: bij een jaarplanwaarde van 57% is een woning in augustus voor ongeveer 90% bezet en in januari voor ongeveer 34%. Wilt u de woning zelf gebruiken, dan kiest u het best de maanden november tot maart; dan loopt u de minste huurinkomsten mis.
Vergunningen per gemeente
Sinds Decreto-ley 9/2024 heeft elke vakantiewoning in de regio Valencia een verklaring van de gemeente nodig dat het gebruik op precies dit adres is toegestaan.
Sinds april 2025 heeft elke nieuwe vakantiewoning de voorafgaande toestemming van de vereniging van eigenaars nodig (3/5 van de eigenaars en aandelen). Wie al eerder legaal verhuurde, mag doorgaan.
Elke vakantiewoning heeft het nummer van het regionale toerismeregister nodig, dat in elke advertentie moet staan. Het in 2025 ingevoerde landelijke nummer is in mei 2026 door het Hooggerechtshof vernietigd.
| Plaats | Vergunning | Stand oktober 2026 |
|---|---|---|
| Dénia | beperkt | In het stadscentrum worden geen nieuwe verenigbaarheidsverklaringen afgegeven; een plan van juni 2026 vermindert de vakantiewoningen daar geleidelijk (van 639 naar ongeveer 344). Les Marines, Les Rotes en Montgó zijn uitgezonderd. |
| Jávea / Xàbia | beperkt | Wijziging 41 van het bestemmingsplan (voorlopig vastgesteld op 28-05-2026): maximaal 4.584 vakantiewoningen, waardoor nog maar ongeveer 359 plaatsen vrij zijn. |
| Moraira (Teulada) | open | Geen moratorium; de gemeenteraad heeft een voorstel daartoe verworpen. De algemene procedure van de regio Valencia geldt. |
| Calpe / Calp | open | Geen algemeen moratorium. Alleen de omzetting van bedrijfsruimten naar vakantiewoningen is opgeschort (twee jaar). |
| Altea | opgeschort | Nieuwe vergunningen zijn sinds januari 2024 opgeschort, zolang er aan een nieuwe gemeentelijke verordening wordt gewerkt. |
| Benidorm | open | Geen moratorium. Sinds 2025 controleert de stad zelf en legt ze boetes op aan niet-geregistreerde woningen. |
| Villajoyosa | beperkt | Een moratorium werd onderzocht, maar was tot oktober 2025 niet vastgesteld. Vraag vóór de aankoop de actuele stand na bij de gemeente. |
| El Campello | opgeschort | Nieuwe vergunningen opgeschort sinds september 2024, verlengd tot ten minste september 2026. Alleen rijbungalows zonder gemeenschappelijke ruimten zijn uitgezonderd. |
| Alicante / Playa San Juan | opgeschort | Stad Alicante: moratorium sinds 13-01-2025, in februari 2026 door de rechter bevestigd, uiterlijk tot januari 2027. Sant Joan d'Alacant: opschorting sinds zomer 2025. |
| Gran Alacant / Santa Pola | open | Geen moratorium (stand oktober 2025). Er zijn politieke voorstellen om het aanbod te beperken. |
| Guardamar del Segura | beperkt | Tegenstrijdige informatie: de pers (10/2025) meldt een moratorium voor appartementsgebouwen, een makelaarsbron (08/2026) meldt verdere toekenningen. Vóór de aankoop navragen bij de gemeente. |
| Torrevieja | open | Geen moratorium bekend; vergunningen worden nog steeds verleend. |
| Orihuela Costa | open | Geen moratorium bekend. |
| Pilar de la Horadada / Mil Palmeras | open | Geen moratorium bekend. |
| Rojales (Ciudad Quesada) | onbevestigd | Geen moratorium gevonden, maar niet officieel bevestigd. Vóór de aankoop navragen bij de gemeente. |
| San Miguel de Salinas | onbevestigd | Geen moratorium gevonden, maar niet officieel bevestigd. Vóór de aankoop navragen bij de gemeente. |
‘Open’ betekent: wij hebben geen moratorium gevonden. Dat is geen garantie voor een specifiek adres. Vóór elke aankoop controleren wij de situatie voor de betreffende woning. Hoe u de vergunning stap voor stap krijgt, leest u in de gids Vergunning voor vakantieverhuur in de regio Valencia.
Wat een vakantiewoning kan opbrengen
Twee voorbeelden uit Torrevieja, berekend met de planwaarde (eerste jaar) en het marktniveau, alle lopende kosten en 19% Spaanse belasting:
Nieuwbouwstudio in het centrum
Koopprijs 125.000 € · 80 € per nacht
- Huurinkomsten per jaar
- 15.040–17.120 €
- Netto na belasting
- 7.679–8.942 €
- Bruto huurrendement
- 12,0 %–13,7 %
- Nettorendement na belasting
- 5,4 %–6,3 %
Appartement met twee slaapkamers
Koopprijs 175.000 € · 85 € per nacht
- Huurinkomsten per jaar
- 15.980–18.190 €
- Netto na belasting
- 7.440–8.782 €
- Bruto huurrendement
- 9,1 %–10,4 %
- Nettorendement na belasting
- 3,8 %–4,4 %
Kosten: 25% voor beheer en platforms, vaste kosten € 1.800 (studio) of € 2.800 (2 slpk), 19% belasting voor EU-burgers. Nettorendement over de koopprijs plus 13% aankoopkosten, zonder financiering en zonder waardestijging.
Daar komt uw eigen vakantie bij: ongeveer 35 dagen per jaar blijven voor u vrij. Met de rendementscalculator rekent u elke woning uit ons aanbod met uw eigen cijfers door.
Gratis locatierapport
Alle 16 plaatsen in detail, als pdf (in het Engels)
Het volledige rapport van 18 pagina's: profiel per plaats, maandcurve, aanbod per aantal slaapkamers, vergunningssituatie en rekenvoorbeelden. Wij sturen het u persoonlijk per e-mail.
- 16 plaatsprofielen met planwaarden
- Seizoensverloop op basis van officiële cijfers
- Vergunningsstoplicht en checklist vóór de aankoop
- Op verzoek: persoonlijke rendementscheck van uw woning
Veelgestelde vragen over bezetting
Wat is de gemiddelde bezetting van vakantiewoningen aan de Costa Blanca?
Volgens AirDNA halen actief verhuurde vakantiewoningen 61 tot 70% van de aangeboden nachten (oktober 2025 tot september 2026). Voor een nieuwe woning in het eerste jaar adviseren wij een planwaarde van 53 tot 62%.
Hoeveel nachten per jaar wordt een vakantiewoning aan de Costa Blanca verhuurd?
Bij ongeveer 330 verhuurbare nachten en een planwaarde van 53 tot 62% zijn dat zo'n 175 tot 205 nachten. Ingewerkte woningen op marktniveau halen 200 tot 230 nachten.
Welke plaats aan de Costa Blanca heeft de hoogste bezetting?
De stad Alicante met 70%, maar daar zijn nieuwe vergunningen opgeschort tot uiterlijk januari 2027. Van de plaatsen met open vergunningen liggen Benidorm en Calpe met elk 66% voorop, gevolgd door Torrevieja en Santa Pola/Gran Alacant met 65%.
Heb ik een vergunning nodig voor vakantieverhuur in de regio Valencia?
Ja. U hebt een verklaring van de gemeente voor het specifieke adres nodig en een inschrijving in het toerismeregister van de regio Valencia, waarvan het nummer in elke advertentie moet staan. Daarnaast is sinds april 2025 de voorafgaande toestemming van de vereniging van eigenaars nodig.
Hoeveel blijft er netto over van de huurinkomsten?
In onze voorbeelden uit Torrevieja blijft er na beheer, vaste kosten en 19% belasting een nettorendement over van 5,4 tot 6,3% bij de studio en 3,8 tot 4,4% bij het appartement met twee slaapkamers, berekend over koopprijs plus aankoopkosten.
Alle vragen vóór een aankoop in Spanje (Engels) →
Methode en bronnen
Marktgegevens: AirDNA, openbare marktpagina's van de provincie Alicante, bijgewerkt op 6 oktober 2026, periode oktober 2025 tot september 2026, met Airbnb, Vrbo en Booking.com. Waarden per gemeente: Gran Alacant valt onder Santa Pola, Moraira onder Teulada, Orihuela Costa onder Orihuela, Mil Palmeras onder Pilar de la Horadada, Ciudad Quesada onder Rojales en Playa San Juan onder Alicante.
Seizoensverloop: INE, Encuesta de Ocupación en Apartamentos Turísticos, maandcijfers 2025.
Vergunningen: pers- en gemeentelijke bronnen, stand 12 oktober 2026. Deze informatie vervangt geen bevestiging van de gemeente voor een specifiek adres.
Planwaarden zijn onze aannames voor een nieuw gestarte woning, geen meetwaarden. Openbare bezettingscijfers alleen voor appartementen met twee slaapkamers bestaan niet. Deze gids is geen beleggings-, juridisch of fiscaal advies.